DOR 021

Restaurant

534 N Orange Ave, Green Cove Springs, FL 32043

Claim This Property →

📍 Location

Address
534 N ORANGE Ave
City
Green Cove Springs
ZIP
32043
State
FL
County
Clay
Parcel ID
38-06-26-017592-000-00

💰 Valuation

Just Value
$214,495
Assessed
$214,495
Taxable
$214,495
Land Value
$100,440
Building Value
$114,055
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
1,400 sf
Land Sq Ft
7,405 sf
Land Acres
7440.00 ac
Buildings
1
Year Built
1964
Eff. Year Built
2000
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
SHEIKH LISA FATTORE TRUSTEE
Mailing
1055 TOWSLEY LANE, ANN ARBOR, MI
Owner ZIP
48105

📊 ZIP 32043 Demographics

Population
31,705
Median Household Income
$76,405
Median Age
39.8
years old
Bachelor's Degree or Higher
28.6%
of adults 25+
Housing Units
12,808
Owner Occupied
80.8%
Renters: 19.3%