DOR 048

Warehouse

1489 Market Cir -bldg 1-UNIT 1C, Port Charlotte, FL 33953

Claim This Property →

📍 Location

Address
1489 MARKET CIR -BLDG 1-UNIT 1C
City
PORT CHARLOTTE
ZIP
33953
State
FL
County
Charlotte
Parcel ID
402207554003

💰 Valuation

Just Value
$64,600
Assessed
$64,600
Taxable
$60,233
Land Value
$10,979
Building Value
$53,621
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
800 sf
Land Sq Ft
1,987 sf
Land Acres
1987.00 ac
Buildings
Year Built
1985
Eff. Year Built
1985
Construction
5

👤 Owner Info

Owner
KEMENY PROPERTIES INC
Mailing
PORT CHARLOTTE, FL
Owner ZIP
33954

📊 ZIP 33953 Demographics

Population
7,347
Median Household Income
$73,294
Median Age
63.9
years old
Bachelor's Degree or Higher
31.0%
of adults 25+
Housing Units
4,109
Owner Occupied
97.0%
Renters: 3.0%