DOR 021

Restaurant

7970 Skylane Way -bldg 317, Punta Gorda, FL 33982

Claim This Property →

📍 Location

Address
7970 SKYLANE WAY -BLDG 317
City
PUNTA GORDA
ZIP
33982
State
FL
County
Charlotte
Parcel ID
412315200805

💰 Valuation

Just Value
$149,779
Assessed
$149,779
Taxable
Land Value
$1
Building Value
$149,778
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
3,057 sf
Land Sq Ft
5,311 sf
Land Acres
1.00 ac
Buildings
1
Year Built
1979
Eff. Year Built
1993
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
CHARLOTTE COUNTY AIRPORT AUTH
Mailing
PUNTA GORDA, FL
Owner ZIP
33982

📊 ZIP 33982 Demographics

Population
11,067
Median Household Income
$56,518
Median Age
53.1
years old
Bachelor's Degree or Higher
21.9%
of adults 25+
Housing Units
5,485
Owner Occupied
86.5%
Renters: 13.5%