DOR 039

Hotel

326 Minnesota St, Hollywood, FL 33019

Claim This Property →

📍 Location

Address
326 MINNESOTA ST
City
HOLLYWOOD
ZIP
33019
State
FL
County
Broward
Parcel ID
514212010430

💰 Valuation

Just Value
$1,595,090
Assessed
$1,595,090
Taxable
$1,595,090
Land Value
$155,810
Building Value
$1,439,280
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
2,086 sf
Land Sq Ft
3,457 sf
Land Acres
3457.00 ac
Buildings
1
Year Built
1938
Eff. Year Built
1965
Construction
2

👤 Owner Info

Owner
326 MINNESOTA ST LLC
Mailing
729 E ATLANTIC BLVD, POMPANO BEACH, FLORIDA
Owner ZIP
33060

📊 ZIP 33019 Demographics

Population
13,503
Median Household Income
$90,748
Median Age
54.3
years old
Bachelor's Degree or Higher
57.7%
of adults 25+
Housing Units
12,455
Owner Occupied
75.5%
Renters: 24.4%