DOR 022

Restaurant

1780 Sheridan St, Hollywood, FL 33020

Claim This Property →

📍 Location

Address
1780 SHERIDAN ST
City
HOLLYWOOD
ZIP
33020
State
FL
County
Broward
Parcel ID
514210620050

💰 Valuation

Just Value
$2,091,920
Assessed
$2,091,920
Taxable
$2,091,920
Land Value
$614,180
Building Value
$1,477,740
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
3,344 sf
Land Sq Ft
30,709 sf
Land Acres
30709.00 ac
Buildings
1
Year Built
2014
Eff. Year Built
2015
Construction
2

👤 Owner Info

Owner
REAL SUB LLC
Mailing
PO BOX 32018, LAKELAND, FLORIDA
Owner ZIP
33802

📊 ZIP 33020 Demographics

Population
44,914
Median Household Income
$50,339
Median Age
39.5
years old
Bachelor's Degree or Higher
30.1%
of adults 25+
Housing Units
22,888
Owner Occupied
32.3%
Renters: 67.7%