DOR 048

Warehouse

610 NE 29 St, Pompano Beach, FL 33064

Claim This Property →

📍 Location

Address
610 NE 29 ST
City
POMPANO BEACH
ZIP
33064
State
FL
County
Broward
Parcel ID
484224270210

💰 Valuation

Just Value
$1,372,720
Assessed
$1,372,720
Taxable
$981,000
Land Value
$114,580
Building Value
$1,258,140
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
7,602 sf
Land Sq Ft
11,458 sf
Land Acres
11458.00 ac
Buildings
1
Year Built
1974
Eff. Year Built
1979
Construction
2

👤 Owner Info

Owner
WAGNER USA INC
Mailing
1270 NE 27 TERR, POMPANO BEACH, FLORIDA
Owner ZIP
33062

📊 ZIP 33064 Demographics

Population
60,009
Median Household Income
$62,808
Median Age
40.6
years old
Bachelor's Degree or Higher
27.8%
of adults 25+
Housing Units
26,017
Owner Occupied
62.5%
Renters: 37.5%