DOR 017

Office

2240 N Wickham Rd, Melbourne, FL 32935

Claim This Property →

📍 Location

Address
2240 N WICKHAM RD
City
MELBOURNE
ZIP
32935
State
FL
County
Brevard
Parcel ID
27 3612-00-758

💰 Valuation

Just Value
$568,110
Assessed
$568,110
Taxable
$568,110
Land Value
$300,000
Building Value
$268,110
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
3,685 sf
Land Sq Ft
30,056 sf
Land Acres
30000.00 ac
Buildings
1
Year Built
1988
Eff. Year Built
2005
Construction
4

👤 Owner Info

Owner
PONCE, ERIC A
Mailing
405 PALMETTO PL, INDIALANTIC, FL
Owner ZIP
32903

📊 ZIP 32935 Demographics

Population
41,342
Median Household Income
$61,069
Median Age
40.9
years old
Bachelor's Degree or Higher
27.4%
of adults 25+
Housing Units
19,964
Owner Occupied
59.5%
Renters: 40.5%