DOR 018

Office

1802 S Fiske Blvd, Rockledge, FL 32955

Claim This Property →

📍 Location

Address
1802 S FISKE BLVD
City
ROCKLEDGE
ZIP
32955
State
FL
County
Brevard
Parcel ID
25 3608-IM-8-1

💰 Valuation

Just Value
$635,720
Assessed
$635,720
Taxable
$635,720
Land Value
$86,630
Building Value
$549,090
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
10,715 sf
Land Sq Ft
26,136 sf
Land Acres
26250.00 ac
Buildings
1
Year Built
1984
Eff. Year Built
2000
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
CHAFFIOT FAMILY PROPERTIES LLC
Mailing
1802 FISKE BLVD S 101, ROCKLEDGE, FL
Owner ZIP
32955

📊 ZIP 32955 Demographics

Population
39,745
Median Household Income
$82,969
Median Age
46.0
years old
Bachelor's Degree or Higher
37.1%
of adults 25+
Housing Units
18,652
Owner Occupied
77.4%
Renters: 22.6%