DOR 011

Retail

984 Rockledge Blvd, Rockledge, FL 32955

Claim This Property →

📍 Location

Address
984 ROCKLEDGE BLVD
City
ROCKLEDGE
ZIP
32955
State
FL
County
Brevard
Parcel ID
24 3633-00-762

💰 Valuation

Just Value
$459,870
Assessed
$459,870
Taxable
$459,870
Land Value
$91,220
Building Value
$368,650
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
4,660 sf
Land Sq Ft
33,106 sf
Land Acres
33170.00 ac
Buildings
1
Year Built
1967
Eff. Year Built
1990
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
WJH Enterprises LLC
Mailing
3855 Salt Marsh CIR, Melbourne, FL
Owner ZIP
32904

📋 Last Sales

Sale 1 Date
3/1/2024
Sale 1 Price
$600,000

📊 ZIP 32955 Demographics

Population
39,745
Median Household Income
$82,969
Median Age
46.0
years old
Bachelor's Degree or Higher
37.1%
of adults 25+
Housing Units
18,652
Owner Occupied
77.4%
Renters: 22.6%