DOR C53

Office

895 State Farm Rd, NC 28607-1970

Claim This Property →

📍 Location

Address
895 STATE FARM RD
City
ZIP
28607-1970
State
NC
County
Watauga
Parcel ID
2910-63-2595-000

💰 Valuation

Just Value
$992,000
Assessed
$992,000
Taxable
Land Value
$514,300
Building Value
$477,700
Tax Year
2026

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
Land Sq Ft
Land Acres
1.02 ac
Buildings
1

Owner
ASHECO INC
Mailing
P O BOX 1970, BOONE, NC
Owner ZIP
28607-1970