DOR —

Restaurant

1241 Whitsett St, Burlington City, NC 27217

Claim This Property →

📍 Location

Address
1241 WHITSETT ST
City
BURLINGTON CITY
ZIP
27217
State
NC
County
Alamance
Parcel ID
8874580596

💰 Valuation

Just Value
$138,055
Assessed
$138,055
Taxable
Land Value
$17,232
Building Value
$120,823
Tax Year
2026

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
Land Sq Ft
Land Acres
0.18 ac
Buildings
1

Owner
JIMENEZ ISIDRO MENDOZA
Mailing
1909 N ASHLAND DRIVE, BURLINGTON, NC
Owner ZIP
27217

📊 ZIP 27217 Demographics

Population
40,036
Median Household Income
$50,450
Median Age
36.2
years old
Bachelor's Degree or Higher
14.9%
of adults 25+
Housing Units
16,322
Owner Occupied
64.3%
Renters: 35.7%