DOR 011

Retail

7720 S Orange Blossom Trl, Orlando, FL 32809

Claim This Property →

📍 Location

Address
7720 S ORANGE BLOSSOM TRL
City
Orlando
ZIP
32809
State
FL
County
Orange
Parcel ID
272329607200101

💰 Valuation

Just Value
$658,235
Assessed
$658,235
Taxable
$584,497
Land Value
$208,125
Building Value
$450,110
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
2,585 sf
Land Sq Ft
13,875 sf
Land Acres
13875.00 ac
Buildings
1
Year Built
1974
Eff. Year Built
1997
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
D & T PROPERTIES ORLANDO LLC
Mailing
6074 JAMESTOWN PARK, ORLANDO, FLORIDA
Owner ZIP
32819

📊 ZIP 32809 Demographics

Population
29,207
Median Household Income
$50,220
Median Age
37.1
years old
Bachelor's Degree or Higher
21.0%
of adults 25+
Housing Units
10,775
Owner Occupied
55.1%
Renters: 44.9%