DOR 017

Office

1309 Wilfred Dr, Orlando, FL 32803

Claim This Property →

📍 Location

Address
1309 WILFRED DR
City
Orlando
ZIP
32803
State
FL
County
Orange
Parcel ID
242229582003080

💰 Valuation

Just Value
$232,933
Assessed
$232,933
Taxable
$231,558
Land Value
$144,533
Building Value
$88,400
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
744 sf
Land Sq Ft
6,621 sf
Land Acres
6621.00 ac
Buildings
1
Year Built
1962
Eff. Year Built
1970
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
MAINLINE HOLDING GROUP LLC
Mailing
925 S SEMORAN BLVD STE 100, WINTER PARK, FLORIDA
Owner ZIP
32792

📊 ZIP 32803 Demographics

Population
22,067
Median Household Income
$92,557
Median Age
37.7
years old
Bachelor's Degree or Higher
57.5%
of adults 25+
Housing Units
11,532
Owner Occupied
52.4%
Renters: 47.6%