DOR 048

Warehouse

15865 Brothers Ct, Fort Myers, FL 33912

Claim This Property →

📍 Location

Address
15865 BROTHERS CT
City
FORT MYERS
ZIP
33912
State
FL
County
Lee
Parcel ID
36452401000000090

💰 Valuation

Just Value
$1,725,014
Assessed
$1,725,014
Taxable
$646,492
Land Value
$331,500
Building Value
$1,393,514
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
12,800 sf
Land Sq Ft
38,812 sf
Land Acres
39000.00 ac
Buildings
1
Year Built
1984
Eff. Year Built
1985
Construction
5

👤 Owner Info

Owner
STEFFAN HOLDINGS LLC
Mailing
7633 EAGLES FLIGHT LN, FORT MYERS, FL
Owner ZIP
33912

📊 ZIP 33912 Demographics

Population
19,370
Median Household Income
$98,293
Median Age
59.7
years old
Bachelor's Degree or Higher
48.0%
of adults 25+
Housing Units
12,033
Owner Occupied
85.2%
Renters: 14.8%