DOR 014

Retail

2549/2551 Dr Martin Luther King Jr Blvd, Fort Myers, FL 33901

Claim This Property →

📍 Location

Address
2549/2551 DR MARTIN LUTHER KING JR BLVD
City
FORT MYERS
ZIP
33901
State
FL
County
Lee
Parcel ID
134424P3025040110

💰 Valuation

Just Value
$1,105,263
Assessed
$1,105,263
Taxable
$603,087
Land Value
$617,158
Building Value
$488,105
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
8,771 sf
Land Sq Ft
60,984 sf
Land Acres
60984.00 ac
Buildings
1
Year Built
2004
Eff. Year Built
2006
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
THIRD FLORIDA SE ASSOCIATES
Mailing
80 NASHUA RD #24, LONDONDERRY, NH
Owner ZIP
03053

📊 ZIP 33901 Demographics

Population
24,284
Median Household Income
$46,903
Median Age
39.6
years old
Bachelor's Degree or Higher
26.9%
of adults 25+
Housing Units
11,657
Owner Occupied
43.4%
Renters: 56.6%