DOR 027

Auto Sales/Repair

5016 Astral St, Jacksonville, FL 32205

Claim This Property →

📍 Location

Address
5016 ASTRAL ST
City
JACKSONVILLE
ZIP
32205
State
FL
County
Duval
Parcel ID
0597590000R

💰 Valuation

Just Value
$136,271
Assessed
$136,271
Taxable
$136,271
Land Value
$54,506
Building Value
$81,765
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
5,276 sf
Land Sq Ft
19,758 sf
Land Acres
16771.00 ac
Buildings
1
Year Built
1982
Eff. Year Built
1996
Construction
5

👤 Owner Info

Owner
BROWN TIMOTHY B SR & DEBRA L R
Mailing
6273 COUNTY RD 119, BRYCEVILLE, FL
Owner ZIP
32009

📊 ZIP 32205 Demographics

Population
30,913
Median Household Income
$57,758
Median Age
38.0
years old
Bachelor's Degree or Higher
34.9%
of adults 25+
Housing Units
16,277
Owner Occupied
54.2%
Renters: 45.8%