DOR 011

Retail

7010 Normandy Blvd, Jacksonville, FL 32205

Claim This Property →

📍 Location

Address
7010 NORMANDY BLVD
City
JACKSONVILLE
ZIP
32205
State
FL
County
Duval
Parcel ID
0107260060R

💰 Valuation

Just Value
$1,120,900
Assessed
$1,120,900
Taxable
$1,120,900
Land Value
$420,492
Building Value
$700,408
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
13,875 sf
Land Sq Ft
35,041 sf
Land Acres
35041.00 ac
Buildings
1
Year Built
1985
Eff. Year Built
1990
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
DOBBS STEVE B
Mailing
1358 BULLS BAY HWY, JACKSONVILLE, FL
Owner ZIP
32220

📊 ZIP 32205 Demographics

Population
30,913
Median Household Income
$57,758
Median Age
38.0
years old
Bachelor's Degree or Higher
34.9%
of adults 25+
Housing Units
16,277
Owner Occupied
54.2%
Renters: 45.8%