DOR 023 👁 1 view

Financial Institutions (banks

15245 Collier Blvd, Naples, FL 34119

Claim This Property →

📍 Location

Address
15245 COLLIER BLVD
City
NAPLES
ZIP
34119
State
FL
County
Collier
Parcel ID
66261901429

💰 Valuation

Just Value
$2,265,211
Assessed
$2,265,211
Taxable
$2,265,211
Land Value
$1,568,160
Building Value
$697,051
Tax Year
2025

🏗️ Building Details

Building Sq Ft
4,663 sf
Land Sq Ft
54,450 sf
Land Acres
54450.00 ac
Buildings
1
Year Built
2008
Eff. Year Built
2008
Construction
3

👤 Owner Info

Owner
BANK OF AMERICA NA
Mailing
ATT:CORP RE ASSE NC1 001 03 81, CHARLOTTE, NC
Owner ZIP
28255

📊 ZIP 34119 Demographics

Population
33,017
Median Household Income
$105,263
Median Age
54.0
years old
Bachelor's Degree or Higher
51.1%
of adults 25+
Housing Units
17,758
Owner Occupied
83.0%
Renters: 17.0%